F - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Lee Yong Dae-Yoo Yeon Seong F - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Lee Yong Dae-Yoo Yeon Seong

F - Jan O Jorgensen vs Kenichi Tago F - Jan O Jorgensen vs Kenichi Tago

F - Li Xuerui vs Ratchanok Intanon F - Li Xuerui vs Ratchanok Intanon

F - Joachim Fischer Nielsen-Christinna Pedersen vs Xu Chen-Ma Jin F - Joachim Fischer Nielsen-Christinna Pedersen vs Xu Chen-Ma Jin

SF - Lee Chong Wei vs Kenichi Tago SF - Lee Chong Wei vs Kenichi Tago

SF - Tian Qing-Zhao Yunlei vs Jung Kyung Eun-Kim Ha Na SF - Tian Qing-Zhao Yunlei vs Jung Kyung Eun-Kim Ha Na

SF - Li Xuerui vs Nichaon Jindapon SF - Li Xuerui vs Nichaon Jindapon

SF - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Kim Ki Jung-Kim Sa Rang SF - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Kim Ki Jung-Kim Sa Rang

SF - Jan O Jorgensen vs Chen Long SF - Jan O Jorgensen vs Chen Long

SF - Xu Chen-Ma Jin vs Tontowi Ahmad-Liliyana Natsir SF - Xu Chen-Ma Jin vs Tontowi Ahmad-Liliyana Natsir

SF - Lee Yong Dae-Yoo Yeon Seong vs Fu Haifeng-Zhang Nan SF - Lee Yong Dae-Yoo Yeon Seong vs Fu Haifeng-Zhang Nan

SF - Ratchanok Intanon vs Shixian Wang SF - Ratchanok Intanon vs Shixian Wang

QF - Li Xuerui vs Saina Nehwal QF - Li Xuerui vs Saina Nehwal

QF - Kenichi Tago vs Hu Yun QF - Kenichi Tago vs Hu Yun

QF - Fu Haifeng-Zhang Nan vs Liu Xiaolong-Qiu Zihan QF - Fu Haifeng-Zhang Nan vs Liu Xiaolong-Qiu Zihan

QF - Wang Shixian vs Busanan Ongbumrungpan QF - Wang Shixian vs Busanan Ongbumrungpan

QF - Jan O Jorgensen vs Son Wan Ho QF - Jan O Jorgensen vs Son Wan Ho

QF - Chen Long vs Chen Yuekun QF - Chen Long vs Chen Yuekun

QF - Ma Jin-Tang Yuanting vs Shinta Mulia Sari- Yao Lei QF - Ma Jin-Tang Yuanting vs Shinta Mulia Sari- Yao Lei

QF - Ratchanok Intanon vs Sun Yu QF - Ratchanok Intanon vs Sun Yu

QF - Lee Chong Wei vs Hans-kristian Vittinghus QF - Lee Chong Wei vs Hans-kristian Vittinghus

QF - Tan Boon Heong-Tan Wee Kiong vs Lee Yong Dae- Yoo Yeon Seong QF - Tan Boon Heong-Tan Wee Kiong vs Lee Yong Dae- Yoo Yeon Seong

QF - Jang Ye Na -Kim So Young vs Christinna Pedersen-Kamilla Rytter Juhl QF - Jang Ye Na -Kim So Young vs Christinna Pedersen-Kamilla Rytter Juhl

QF - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Gideon Markus Fernaldi-Markis Kido QF - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Gideon Markus Fernaldi-Markis Kido

2nd Round - Saina Nehwal vs Kirsty Gilmour 2nd Round - Saina Nehwal vs Kirsty Gilmour

2nd Round - Kenichi Tago vs Chong Wei Feng 2nd Round - Kenichi Tago vs Chong Wei Feng

2nd Round - Chen Long vs Tanongsak Saensomboonsuk 2nd Round - Chen Long vs Tanongsak Saensomboonsuk

2nd Round - Fu Haifeng-Zhang Nan vs Mathias Boe-Carsten Mogensen 2nd Round - Fu Haifeng-Zhang Nan vs Mathias Boe-Carsten Mogensen

2nd Round - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Anders Skaarup Rasmussen-Kim Astrup Sorensen 2nd Round - Mohammad Ahsan-Hendra Setiawan vs Anders Skaarup Rasmussen-Kim Astrup Sorensen

2nd Round - Wang Shixian vs Carolina Marin 2nd Round - Wang Shixian vs Carolina Marin

2nd Round - Simon Santoso vs Hu Yun 2nd Round - Simon Santoso vs Hu Yun

2nd Round - Lee Chong Wei vs Brice Leverdez 2nd Round - Lee Chong Wei vs Brice Leverdez

2nd Round - Gideon Markus Fernaldi-Markis Kido vs Wijaya Rendra-Rian Sukmawan 2nd Round - Gideon Markus Fernaldi-Markis Kido vs Wijaya Rendra-Rian Sukmawan

1st Round - Hoon Thien How-Ow Yao Han vs Wijaya Rendra-Rian Sukmawan 1st Round - Hoon Thien How-Ow Yao Han vs Wijaya Rendra-Rian Sukmawan

1st Round - Lee Chong Wei vs Sony Dwi Kuncoro 1st Round - Lee Chong Wei vs Sony Dwi Kuncoro

1st Round - Tan Boon Heong-Tan Wee Kiong vs Maneepong Jongjit-Nipitphon Puangpuapech 1st Round - Tan Boon Heong-Tan Wee Kiong vs Maneepong Jongjit-Nipitphon Puangpuapech

1st Round - Goh V Shem-Lim Khim Wah vs Liu Xiaolong-Qiu Zihan 1st Round - Goh V Shem-Lim Khim Wah vs Liu Xiaolong-Qiu Zihan

1st Round - Ratchanok Intanon vs Yamaguchi Akane 1st Round - Ratchanok Intanon vs Yamaguchi Akane

1st Round - Chong Wei Feng vs Tian Houwei 1st Round - Chong Wei Feng vs Tian Houwei

1st Round - Jan O Jorgensen vs Takuma Ueda 1st Round - Jan O Jorgensen vs Takuma Ueda

1st Round - Chen Yuekun vs Srikanth K. 1st Round - Chen Yuekun vs Srikanth K.

1st Round - Kenichi Tago vs Kashyap Parupalli 1st Round - Kenichi Tago vs Kashyap Parupalli

1st Round - Manders Skaarup Rasmussen-Kim Astrup Sorensen vs Cai Yun-Lu Kai 1st Round - Manders Skaarup Rasmussen-Kim Astrup Sorensen vs Cai Yun-Lu Kai
16 May 2014

Venue: Wuhan Sports Center Stadium in Wuhan, China

Tournament days: May 20– May 27, 2012

16 May 2014

Venue: Wuhan Sports Center Stadium in Wuhan, China

Tournament days: May 20– May 27, 2012

16 May 2014

Venue: Siri Fort Sports Complex in New Delhi, India

Tournament days: May 18– May 25, 2014

Watch Full Replays

Live Games Schedule:

Be sure to tune in for live coverage of 2014 Thomas Cup Final: Malaysia vs Japan, Sunday, May 25, 2014 at 5:30:00 PM (Malaysia time)

DAY 7 - Uber Cup Final: China defeated Japan 3-1 to win Uber Cup

DAY 6 - Check out BadmintonPlanet.com Extra that features: China vs Russia, Denmark vs England

DAY 5 - QF: Indonesia vs India, 6:00 PM, May 22, India time.

DAY 4 - Group Z: Japan vs Denmark, 2:00 PM, May 21, India time.

DAY 3 - Group Y: Thailand vs India, 7:00 PM, May 20, India time.

DAY 3 - Group Z: Japan vs Malaysia, 2:00 PM, May 20, India time.

Day 2 - Group Z: Denmark vs Malaysia, 2:00 PM, May 19, India time.

Day 2 - Group Y: India vs Hong Kong, 7:00 PM, May 19, India time.

DAY 1 - Group Y: India vs Canada, 7:00 PM, May 18, India time.

*Please scroll up and down the playlists find the correct live Uber Cup Match

 

12 May 2014

Venue: Siri Fort Sports Complex in New Delhi, India

Tournament days: May 18– May 25, 2014

Watch Full Replays

Live Games Schedule:

Updates (June 5,2014): Added an interview with the Malaysia Thomas Cup team (with English subtitles)

Live Updates: BadmntonPlanet.com just added video for Thomas Cup Final - Lee Chong Wei vs Kenichi Tago.HD video for the game of Liew Daren vs Takuma Ueda is now available.

Live Updates: Malaysia put up a fight, but ultimately fell to the Japan 2-3

Be sure to tune in for live coverage of 2014 Thomas Cup Final: Malaysia vs Japan, Sunday, May 25, 2014 at 5:30:00 PM (Malaysia time)

*If the Thomas Cup Final is tied at 2-2, you'll need to refresh your browser in order to watch the 5th game between Daren Liew (Malaysia) vs Takuma Ueda (Japan)

DAY 6 - SF: Malaysia defeated Indonesia (3-0), Japan defeated China (3-0)

DAY 6 - SF: China vs Japan, 12:00 PM, May 23, India time.

DAY 6 - SF: Malaysia vs Indonesia, 6:00 PM, May 23, India time.

DAY 6 - Check out BadmintonPlanet.com Extra that features: QF-Malaysia vs Denmark, Goh V Shem/Tan Wee Kiong vs Kim Sa Rang/Kim Ji Jung, China vs Taiwan, Goh Soon Huat vs Soo Hwang Jong

DAY 5 - QF: China vs Thailand, 12:00 PM, May 22, India time.

DAY 4 - Group A: Indonesia vs Thailand, 9:00 AM, May 21, India time.

DAY 4 - Group B: Japan vs Denmark, 7:00 PM, May 21, India time.

DAY 3 - Group A: Thailand vs Singapore, 9:00 AM, May 20, India time.

DAY 2 - Group A: Indonesia vs Singapore, 9:00 AM, May 19, India time.

DAY 1 - Group B: Denmark vs Hong Kong , 9:00 AM, May 18, India time.

DAY 1 - Group C: Malaysia vs India, 2:00 PM, May 18, India time.

*Please scroll up and down the playlists to find the correct live Thomas Cup Match

Facebook

Twitter

Google Plus

Recommended Badminton Videos

  • Hong Kong Open Hong Kong Open
    Venue: Hong Kong Coliseum Tournament days: Tuesday, November…
  • Korea Open 2014 Korea Open 2014
    Venue: SK Handball Stadium (Olympic Gymnasium 2) Tournament…